Kāda ir labākā stratēģija, lai atmaksātu studiju kredītu?

By rldb0p, 19 May, 2023
Studiju kreditu

Pieaugot mācību maksai, arvien vairāk studentu izvēlas aizdevumus, lai finansētu savu izglītību. Tomēr šo aizdevumu atmaksa var būt ilgs un sarežģīts process, kas var ietekmēt personas finanses nākamajos gados, pēc tam, kad izglītība ir iegūta un jāsāk karjera. Šajā rakstā mēs izpētīsim studiju kredītu pamatus, tostarp dažādus pieejamos aizdevumu veidus un labākās stratēģijas kā atmaksāt aizdevumus veiksmīgāk. Neatkarīgi no tā, vai augstkolu esat absolvējis vai jau vairākus gadus turpinat atmaksāt naudu, kas ieguldītā izglītībā, šis raksts sniegs vērtīgu ieskatu un padomus, kas palīdzēs pārvaldīt studiju kredīta aizdevumu un sasniegt finansiālo stabilitāti.

Pirms izstrādāt stratēģiju studiju kredītu atmaksai, ir svarīgi izprast dažādus pieejamos aizdevumu veidus studentiem Latvijā. Ir divi galvenie studiju kredītu veidi: studiju un studējošā aizdevumi.

Kas ir studiju kredīti?

Studiju kredīts ir aizdevuma veids, kas paredzēts, lai palīdzētu studentiem apmaksāt izglītības izdevumus – mācību maksu. Šos aizdevumus parasti piedāvā valdība, privātie aizdevēji vai izglītības iestādes. Tomēr, Latvijā visbiežāk tiek izmantots aizdevums, kas ir valsts galvots un, kurš ir paredzēts, lai atvieglotu jaunajiem cilvēkiem mācību finansēšanu. 

Atšķirībā no izvēlētā kredītu veida, studiju kredītiem parasti ir zemākas procentu likmes un elastīgas atmaksas iespējas. Kā arī, studiju kredītiem, kam ir valsts galvojums, ir īpašie noteikumi, kas atvieglo aizdevuma atmaksu.

Tomēr, arī studiju kredīti ir jāatmaksā ar procentiem, un, ja aizņēmējs nevar veikt maksājumus, var tikt pieprasīta kavējuma maksa, kā arī var tikt sabojāta personas kredītvēsture. Studentu aizdevumi ir tik pat nopietni un nozīmīgi, kā jebkurš cits aizdevuma veids un to nepieciešams pieprasīt tikai tad, ja personai tas patiešām ir nepieciešams. 

Aizdevums ar valsts galvojumu – populārākā izvēle Latvijas studentiem

Kā jau tika pieminēts, populārākais studiju kredīta veids Latvijā ir ar valsts galvojumu. Bet ko īsti tas nozīmē? Studiju kredītu piešķir tā pati finanšu iestāde – banka, bet, šāda veida aizdevumam ir daudz izdevīgāki noteikumi, procentu likme, kā arī atmaksas iespējas. Vēl viens svarīgs fakts, ko noteikti vērts pieminēt - studiju kredītu procentus studiju laikā apmaksā valsts, un studentam kredīts jāsāk maksāt tikai gadu pēc absolvēšanas. 

Kredītus ar valsts galvojumu studentam ir iespēja iegūt tikai tad, kad tas ir pieteicies vēlamajā augstkolā un ir parasktījis līgumu ar izglītības iestādi. Naudu par studiju maksu banka pārskaita uzreiz mācību iestādei un studentam pašam nekas nav jāskaita. 

Aizdevumam ar valsts galvojumu iespējams pretendēt studentiem, kas plāno mācīties akreditētās augstkolās un studiju programmās Latvijā vai ārvalstīs.

Kas ir studējošā kredīts?

Studējošā kredīts paredzēts studenta ikdienas tēriņu segšanai. Kā jau mēs visi zinām, tad liela daļa studentu braukā uz citām pilsētām, dažkārt pat valstīm, lai iegūtu augstāko izglītību, kas rada papildu izdevumus un finansiālo slogu. Tāpēc, ir ieviests studējošā kredīts, kas paredzēts ikdienas tēriņu segšanai. Studējošā kredīts, tāpat kā aizdevums mācību apmaksai, jāsāk atmaksāt tikai gadu pēc tam, kad ir sekmīgi pabeigtas mācības. 

Galvotājs aizdevumam ar valsts galvojumu

Lai gan studiju kredītiem jau ir valsts galvojums, ir nepieciešams vēl vienas personas galvojums, jeb galvotājs, kas uzņemsies saistības, ja tās netiks pildītas. Ir vairāki noteikumi un izņēmumi, kurās situācijās nav nepieciešams papildu galvotājs, piemēram, bāreņiem vai 1. un 2. grupas invalīdiem. 

Par galvotāju visbiežāk kļūst kāds no studentu vecākiem un tādā gadījumā vecāks var galvot par vairākiem savu bērnu kredītiem, ja ir vairāki bērni ģimenē, kas vēlās studēt un ir nepieciešami papildu līdzekļi. Kredītu var nodrošināt arī ar nekustamā īpašuma ķīlu (dzīvokli, māju, zemi), kā arī par kredītu var galvot arī pašvaldība.

Stratēģija, studentu kredītu atmaksai

Labākā stratēģija studiju kredītu atmaksai var atšķirties atkarībā no individuālās finansiālās situācijas un kredīta veida. Tomēr šeit ir daži padomi, kas var palīdzēt veiksmīgāk atmaksāt studentu aizdevumu:

  • Ja persona ņēmusi studiju kredītu ar valsts galvojumu, tad tam ir īpaši noteikumi, kas var palīdzēt atmaksāt kredītu ātrāk. Piemēram, par katru no bērniem, kas dzimst kredīta ņēmējam, tiek dzēsti 30% no atlikušās pamatsummas. Tā pat, ja students tiek nodarbināts valsts iestādē, apgūtajā profesijā, tad aizdevumu nodarbinātības laikā atmaksā valsts. Tāpēc, ja persona visu aizdevuma atmaksas laiku strādā šajā amatā, kredītu atmaksās valsts pilnībā. Tomēr, šie noteikumi attiecas tikai uz summu, kas piešķirta par mācību maksu, studējošā (ikdienas tēriņiem) kredīta summa jāatmaksā pašam studentam.

Tomēr, ja kredīts ir ņemts kādā citā iestādē, vai uz to neattiecas noteikumi, kas attiecās uz kredītiem ar valsts galvojumu, veiksmīgāk atmaksāt aizdevumu var palīdzēt:

  • Budžeta plānošana: plānojot budžetu iespējams veiksmīgāk novērtēt finanses un novirzīt naudas līdzekļus prioritārajām dzīves jomām, novērtējot savus ikmēneša ienākumus un izdevumus, lai noteiktu, cik daudz naudas katru mēnesi iespējams ieguldīt studiju kredīta maksājumiem, lai pēc iespējas ātrāk atmaksātu aizdevuma summu. 
  • Papildu naudas iemaksa: ja iespējams to atļauties, noteikti nepieciešams mēģināt katru mēnesi iemaksāt vairāk par minimālo maksājumu. Tas palīdzēs ātrāk atmaksāt aizdevumus un laika gaitā ietaupīt naudu uz procentiem. Bet, jāņem vērā arī tas, kas ir noteikts līgumā. Dažas finanšu iestādes neļauj atmaksāt vairāk, bez līguma grozīšanas, kas, savukārt, var nozīmēt papildu izdevumus par jauna līguma sastādīšanu.
  • Aizdevuma refinansēšana: ja personai ir laba kredītvēsture un pastāvīgi ienākumi, iespējams, refinansēt studiju kredītus ar zemāku procentu likmi. Tas palīdzēs ietaupīt naudu procentu maksājumos visā aizdevuma darbības laikā.

Atcerieties, ka studiju kredītu atmaksa var būt ilgs process, tāpēc ir svarīgi saglabāt motivāciju un apņemšanos sasniegt savus mērķus un atmaksāt aizdevumu pilnvērtīgi. Kā arī, ja ir tāda iespēja, noteikti nepieciešams meklēt iespējas, kā ietaupīt, piemēram, strādājot valsts iestādē (ja ir aizdevums ar valsts galvojumu) vai refinansējot kredītu un samazinot procentu maksājumu. 

Comments