Kredītvēsturei ir izšķiroša loma cilvēka finansiālajā dzīvē. Tā atspoguļo personas aizņemšanās un parādu atmaksas paradumus, tostarp kredītkaršu maksājumus, aizdevuma maksājumus un citas finanšu saistības, kā arī norāda personas finansiālo atbildību un situāciju. Laba kredītvēsture var palīdzēt personām iegūt labākus kredīta nosacījumus, zemākas procentu likmes un citus finansiālus ieguvumus. Savukārt, slikta kredītvēsture var apgrūtināt iegūt nepieciešamo aizdevumu. Šajā rakstā mēs izpētīsim stratēģijas kredītvēstures uzlabošanai, lai jūs varētu baudīt finansiālās priekšrocības, ko sniedz labs kredītreitings. Mēs apspriedīsim faktorus, kas ietekmē personas kredītreitingu, veidus, kā izveidot un uzturēt labus finanšu ieradumus, un padomus, kā laika gaitā uzlabot kredītreitingu.
Kas ir kredītvēsture?
Kredītvēsture ir finanšu informācija par cilvēka ieradumiem, kas saistīti ar finansēm, tas ir pārskats par personas kredītspēju un finansiālo uzvedību. Kredītvēsture lielākoties norāda visas personas saistības (esošos aizdevumus un citas saistības), kā arī atmaksātās saistības (kredītus, kas ir bijuši pagātnē). Kredītvēsture ietver arī visas saistības, kas ir bijušas nenomaksātas, kavētas un visu informāciju, par individuālo finanšu pagātni.
Kredītvēsturi apkopo un uztur kredītinformācijas aģentūras vai kredītbiroji, kas apkopo datus no dažādiem avotiem, tostarp bankām, kredītkaršu uzņēmumiem un citām finanšu iestādēm. Personas kredītvēsture ietver tādu informāciju kā izmantotā kredīta summa, maksājumu vēsture un jebkāda negatīva informācija, piemēram, kavējumi. Kredītvēsturi izmanto aizdevēji un citas finanšu institūcijas, lai novērtētu personas kredītspēju un noteiktu viņa atbilstību aizdevumiem, kredītkartēm un citiem finanšu produktiem.
Bieži vien cilvēki uzskata, ka persona, kas nekad nav aizņēmusies ir ar labāku kredītvēsturi, nekā tā, kas ir aizņēmusies, bet veiksmīgi atmaksājusi aizdevumu. Tā patiesībā nav, jo kredītiestādēm ir nepieciešama informācija par to, ka cilvēks iepriekš spējis veiksmīgi atdot aizdevumu. Veiksmīga kredītvēsture norāda uz to, ka arī nākotnē personai ir iespējams uzticēties, bet, ja nav nekā uz ko balstīt pieņēmumus, tad nav iespējams paredzēt, kāda ir personas finanšu pratība.
Kāda ir atšķirība starp kredītvēsturi un kredītreitingu?
Bieži vien termini kredītvēsture un kredītreitings tiek lietoti kā sinonīmi, bet, šiem abiem terminiem ir divas dažādas nozīmes. Kredītvēsture, kā jau tika noskaidrots, ietver informāciju par visiem pagātnes un esošajiem aizdevumiem un saistībām, savukārt, kredītreitings atspoguļo personas iespējas atmaksāt aizdevumu, izmantojot matemātisku formulu un analizējot gan kredītreitingu, gan personas ienākumus un ikdienas maksājumus.
Kāpēc nepieciešams uzturēt pozitīvu kredītvēsturi un kredītreitingu?
Ikvienas personas finanšu vēsture – kredītvēsture un kredītreitings, ietekmē dažādas dzīves situācijas un sniedz iespēju saņemt dažādus pakalpojumus un iegūt finanšu produktus.
Uzturēt pozitīvu kredītvēsturi un labu kredītreitingu ir svarīgi vairāku iemeslu dēļ:
- Piekļuve kredītam: labs kredītreitings ir būtisks, lai saņemtu aizdevumu un iegūtu dažādus finanšu produktus, piemēram, kredītkartes, aizdevumus un pat mājokļa kredītu. Aizdevēji izmanto kredītreitingus, lai novērtētu personas spēju atmaksāt un noteiktu kāda ir tā summa, kuru iespējams aizņemties. Labs kredītreitings palielina iespējas iegūt kredītu ar izdevīgiem nosacījumiem un nepieciešamajā apjomā.
- Zemākas procentu likmes: personām ar labu kredītreitingu, iespējams saņemt zemākas procentu likmes par aizdevumiem. Tas laika gaitā var radīt ievērojamus ietaupījumus, jo zemākas procentu likmes nozīmē mazākus ikmēneša maksājumus un zemākas kopējās izmaksas par aizdevumu.
Kopumā pozitīvas kredītvēstures un laba kredītreitinga saglabāšana var radīt lielāku finanšu stabilitāti, palielināt piekļuvi kredītiem un citiem finansiālajiem produktiem.
Kā iespējams sabojāt kredītvēsturi?
Slikta kredītvēsture var radīt dažādas neērtības un nepatīkamas situācijas, tādēļ, ikvienam cilvēkam nepieciešams rūpēties par savu finansiālo situāciju un nepieļaut kļūdas, lai sabojātu kredītvēsturi. Diemžēl, ne vienmēr tas ir paveicams, dažreiz cilvēkam nav iespējams ietekmēt dažādas situācijas dzīvē un kredītvēsture tiek sabojāta. Kļūdas, kas visbiežāk negatīvi ietekmē kredītvēsturi:
- Kavēti maksājumi – kavēti maksājumi ir viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc personām tiek negatīvi ietekmēta kredītvēsture. Ne vienmēr maksājumi tiek kavēti apzināti, tāpēc, noteikti nepieciešams pievērst tiem pastiprinātu uzmanību. Šajā kategorijā ietilpst ne tikai maksājumi par aizdevumiem, bet arī dažādi ikdienas maksājumi, piemēram, par mājokli, telefonu, internetu un citām sadzīviskām lietām.
- Nepārdomāti aizdevumi– kredītvēsturē norāda ikvienu aizdevumu, arī tos, kas ir atmaksāti. Lai gan aizdevums ir atmaksāts pilnvērtīgi, tas tāpat var ietekmēt kredītreitingu negatīvi, ja tas ir neapdomīgs, piemēram, aizdevums tiek paņemts, lai atdotu kādu citu aizdevumu. Kā arī, vairāki mazi aizdevumi, kas ir regulāri, ietekmē kredīreitingu negatīvi, jo cilvēks nespēj regulēt un pārvaldīt savas finanses pietiekami veiksmīgi, lai nebūtu jāizmanto šāda veida kredīti regulāri.
- Neoficiāli ienākumi – kredītiestādēm ir svarīgi, lai personai būtu oficiāli ienākumi un tie tiek ņemti vērā, rēķinot kredītreitingu. Neviena kredītiestāde neaizdos personai, kurai nav oficiāli ienākumi. Kā arī, ienākumu apjoms lielā mērā ietekmē arī aizdevuma apmēru. Tāpat arī darba stāžs ir svarīgs, jo tiek ņemts vērā tas, cik stabili ir ienākumi, kā arī, svarīga ir darba vieta un nodarbošanās veids.
- Apdomīga iesaiste citu personu saistībās – nereti kādam ir nepieciešams galvotājs, lai iegūtu aizdevumu, taču, tomēr, ne vienmēr ir laba ideja kļūt par galvotāju. Tāpēc, ka gadījumā, ja persona nepilda savas saistības, galvotājam ir jāsāk maksāt un viņa kredītvēsture un kredītreitings tiek ietekmēti negatīvi.
Kā iespējams uzlabot kredītreitingu?
Par laimi, nekas nav mūžīgs. Arī sabojātu kredītvēsturi iespējams uzlabot. Pirmkārt, visi dati par aizdevumiem saglabājās tikai noteiktu laika periodu – informācija tiek glabāta vidēji 10 gadus un pēc tam tā vairs nav aktuāla un netiek ņemta vērā. Pieprasot aizdevumu, vissvarīgākā ir informācija par pēdējo laika periodu, aptuveni gadu. Tāpēc, ja plānojat iegādāties māju vai veikt kādu citu lielu pirkumu, noteikti nepieciešams ievērot vairākus laba kredītreitinga pamatprincipus:
- Iestatīt automātiskos maksājumus - lai izvairītos no kavētiem maksājumiem, kas bieži vien tiek kavēti netīšām, jo tiek vienkārši aizmirsti.
- Aizņemties atbildīgi – vienmēr nepieciešams apsvērt aizdevumu un tā nepieciešamību.
- Darbs un alga – liela ietekme kredītreitingā ir algai un darba vietai, tāpēc, veidojiet karjeru, kas ir stabila un ienākumi ir pietiekami lieli. Noteikti nepieciešams izvairīties no “aplokšņu” algām, jo tās neparādās nekādos aprēķinos.
- Veidot uzkrājumus – uzkrājumi norāda, ka personai ir laba finanšu pratība un rada lielāku uzticību.
Comments